Samsung 2025 U8020F 75 inch 4K UHD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1005.9x1668.1x280 (HxWxD) Without stand: 957.8x1668.1x77 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 22.8 Without stand: 22.4 |
Connectivity
| Zigbee | Dongle Support |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Display
| Dimming technology | UHD Micro Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Dynamic contrast | Mega Contrast |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - with HDR10+ support |
| High Frame Rate | 60Hz |
| Screen size (") | 75 |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | LED |
Operating system
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Embedded POP | Yes |
| Webcam | Compatible |
| Adaptive sound | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Colour Booster HGiG technology Gaming Hub Data Broadcasting Audio Pre-selection Descriptor Full Motion Slim Wall Mount Support TV Key Support |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Web browser | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 languages available |
| EPG | Yes |
| WiFi connection | Yes - Wi-Fi 5 |
Accessibility
| Accessibility features |
Audio Description Zoom Menu and Text High Contrast Voice Guide SeeColors Color Inversion Grayscale Auto Picture Off Closed Captions Multi-output Audio Sign Language Zoom Slow Button Repeat Remote Control App |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant Apple AirPlay |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Max: 220W Typical: 138W Standby: 0.5W Annual: 191kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes - 2CH |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 20W |
Video
| Contrast enhancer | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung TV Plus Samsung Health Universal Browse & Play SmartThings Hub Quick Remote IoT-Sensor Functionality Click to Search Storage Share Multi-Device Experience Mobile to TV Sound Mirroring Wireless TV On Matter Hub Daily+ |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Ci (common interface) | Yes |
| Digital tuner | Yes - DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| Number of HDMI ports | 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | Yes - USB Type-A |
Accessories
| Included |
TM2240A Remote Control Power cable |
Virtual assistant
| Bixby | Yes - Voice Ready |