Samsung 2025 U8020F 43-inch 4K UHD Smart TV
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 957.8x609x157 (WxHxD) Without stand: 957.8x558.8x76.3 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 6.6 Without stand: 6.4 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Mobile to TV Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Screen size | 43-inch |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | LED |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Embedded POP | Yes |
| Smart Hub |
SmartThings Hub Matter Hub |
| Adaptive sound | Yes |
| Audio description | Audio Pre-selection Descriptor |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Bixby |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Remote control | Yes - TM2240A |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Web browser | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| EPG | Yes |
| Game mode |
Gaming Hub HGiG |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Motor Impaired Support Hearing Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Apple AirPlay Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Energy saving mode | AI Energy Mode |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Maximum: 110W Standby: 0.5W Typical: 52W Annual: 72kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
Video
| PurColour | Yes |
| Colour Enhancer | Colour Booster |
| Contrast | Mega Contrast |
| Contrast enhancer | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR HDR 10+ Support |
| Motion technology | Motion Xcelerator |
| Dimming technology | UHD Dimming |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung TV Plus Samsung Health Universal Browse & Play Quick Remote IoT-Sensor Functionality Click to Search Storage Share Daily+ |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |