Samsung 2025 Smart Monitor M8
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 713.4x616.2x200.1 (WxHxD) Without stand: 713.4x 423.8x24.5 (WxHxD) |
| Tilt range | -2.0º(± 2°) ~ 15.0º(± 2°) |
| Weight (kg) |
With stand: 7 Without stand: 4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Model | NQM AI |
Display
| Brightness |
Minimum: 300cd/m² Typical: 400cd/m² |
| Colour gamut | 99% sRGB |
| Colours | Maximum: 1 billion |
| Contrast ratio | 3,000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | VA |
| Response time | 4ms (GtG) |
| Screen size | 32-inch |
| Viewing angle | 178˚ |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | Flat |
Camera
| Camera | Yes - Pogo |
| Resolution | Full HD |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI Upscaling |
| Calibration mode | Smart (Basic) |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive picture | Yes |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| AI features |
Active Voice Amplifier Pro AI Picture Optimiser |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Mobile mirroring | Yes - Apple AirPlay |
| Remote control | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Image Size Auto Source Switch+ TV Plus Universal Guide SmartThings Hub Workspace Multi Control Click To Search |
| Tap View | Yes |
| Voice recognition | Far-Field Voice Interaction |
| Game mode |
Virtual AIM Point Game Bar Gaming Hub Super Ultrawide GameView |
Security
| Security features | Samsung Knox |
Accessibility
| Accessibility features |
Eye Saver Mode Flicker Free |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100-240V |
| Power consumption |
Maximum: 140W Typical: 31.4W DPMS: 0.5W Annually: 46kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output | 2x 5W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Tizen |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
Standard: F HDR: G |
Operation
| Operating humidity | 10-80% (Non-condensing) |
| Operating temperature | 10-40°C |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |
| Bixby | Yes |