Samsung 2025 Smart Monitor M7
Body
| Dimensions (mm) |
32-inch: With stand: 716.1x517x193.5 (WxHxD) Without stand: 716.1x424.5x41.8 (WxHxD) 43-inch: With stand: 965.5x629.3x247.2 (WxHxD) Without stand: 965.5x559.8x25.7 (WxHxD) |
| Tilt range |
32-inch: -2.0º(± 2°) ~ 22.0º(± 2°) 43-inch: -2.0º(± 2°) ~ 20.0º(± 2°) |
| Weight (kg) |
32-inch: With stand: 6.5 Without stand: 5.4 43-inch: With stand: 10.6 Without stand: 8.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Brightness |
Minimum: 240cd/m² Typical: 300cd/m² |
| Colour gamut | 72% NTSC |
| Colours | Maximum: 1 billion |
| Contrast ratio |
32-inch: 3,000:1 43-inch: 5,000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | VA |
| Response time | 4ms (GtG) |
| Screen size |
32-inch 43-inch |
| Viewing angle | 178° (HxV) |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| Calibration mode | Smart (Basic) |
| Multi view | Yes - Up to 2 videos |
| Adaptive picture | Yes |
| Adaptive sound | Adaptive Sound+ |
| AI features |
Active Voice Amplifier AI Picture Optimiser |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Mobile mirroring | Yes |
| Remote control | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Image Size Auto Source Switch+ TV Plus Universal Guide SmartThings Hub Workspace |
| Tap View | Yes |
| Voice recognition | Far-Field Voice Interaction |
| Game mode |
Virtual AIM Point Game Bar Gaming Hub Super Ultrawide GameView |
Accessibility
| Accessibility features |
Eye Saver Mode Flicker Free |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay |
Power
| Power supply | AC 100-240V |
| Power consumption |
32-inch: Maximum: 150W Typical: 32.4W DPMS: 0.5W Annually: 47kWh 43-inch: Maximum: 210W Typical: 51W DPMS: 0.5W Annually: 74kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output |
32-inch: 2x 5W Total: 10W 43-inch: 2x 10W Total: 20W |
Accessory
| VESA mount (mm) |
32-inch: 100x100 43-inch: 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 2x HDMI 2.0 |
| USB port |
3x USB Type-A 2.0 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Tizen |
Operation
| Operating humidity | 10-80% (Non-condensing) |
| Operating temperature | 10-40°C |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |
| Bixby | Yes |