Samsung 2025 QE85QN73F Neo QLED Mini LED HDR 4K Ultra HD Smart AI TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1901.7x1144.2x366.5 (WxHxD) Without stand: 1901.7x1086.5x26.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 42.3 Without stand: 40.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Screen size | 85-inch |
| Viewing angle | Wide Viewing Angle |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
| Screen type | Neo QLED |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Basic (Smart) |
| Extended PVR | Yes |
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - Up to 2 videos |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell Remote (TM2560E, TM1240A) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Far-Field Voice Interaction |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
VRR HGiG Light-sync Gaming Hub Auto Game Mode (ALLM) Mini Map Zoom Game Motion Plus Dynamic Black EQ AI Auto Game Mode Super Ultra Wide Game View |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support EyeComfort Mode |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Max: 310W Standby: 0.5W Typical: 127W Annual: 176kWh |
Sound
| Amplifier | Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | 360 Audio |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
| Surround sound | Yes |
Video
| Colour Enhancer | Colour Booster Pro |
| Contrast | Quantum Matrix Technology Slim |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10+ Auto AI HDR Remastering Neo Quantum HDR |
| Motion technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Picture engine | NQ4 AI Gen2 Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Art Store Karaoke Mic Storage Share Daily+ Samsung TV Plus Generative wallpaper Universal Browse & Play Live Translate |
Accessory
| VESA mount (mm) | 600x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Common interface | Yes |