Samsung 2025 QE75QN900F Neo QLED Mini LED HDR 8K Ultra HD Smart AI TV
Design
| Bezel Type | Chamfered Bezel |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1680x992.7x319.8 (WxHxD) Without stand: 1680x958.1x38.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 36.3 Without stand: 35.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multi device experience |
TV to Mobile Mobile to TV TV Initiate Mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| Smart home |
SmartThings Hub Matter Hub IoT- Sensor Functionality |
| WiFi | Yes - 6E |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 8K Ultra HD |
| Picture modes | EyeComfort Mode |
| Screen size | 75-inch |
| Viewing angle | Ultra Viewing Angle |
| Screen resolution | 7680x4320 |
| Aspect ratio |
Wide 21:9 Ultrawide 32:9 |
| Refresh rate | 100Hz |
| Screen type | Neo QLED |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| Calibration mode | Basic/Professional |
| Extended PVR | Yes |
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - Up to 4 videos |
| 8K upscaling | Yes - AI |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell Remote (TM2360E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice controls | Far-Field Voice Interaction |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
HGiG VRR Light-sync Gaming Hub Auto Game Mode (ALLM) Mini Map Zoom Dynamic Black EQ Game Motion Plus AI Auto Game Mode Super Ultra Wide Game View |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Max: 470W Standby: 0.5W Typical: 135W Annual: 187kWh |
Sound
| Amplifier | Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | 360 Audio |
| Dolby Atmos | Yes |
| Object Tracking sound | OTS+ |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 70W |
| Speaker system | 4.2.2CH |
| Surround sound | Yes |
Video
| Colour Enhancer | Color Booster Pro |
| Contrast | Quantum Matrix Technology Pro |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer Pro |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10+ Auto AI HDR Remastering Neo Quantum HDR 8K Pro |
| Motion technology | Motion Xcelerator 165Hz |
| Motion enhancer | Yes - AI |
| Dimming technology | Micro Ultimate 8K Dimming Pro |
| Picture engine | NQ8 AI Gen2 Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Art Store Click to Search Generative Wallpaper Live Translate Karaoke Mic Storage Share Samsung TV Plus Samsung Daily+ Universal Browse & Play |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Common interface | Yes |