Samsung 2025 QE75Q7F2AUXXU QLED 4K Smart TV
Design
| Design | Slim Look |
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Flat Feet Narrow |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1677.5x1006.3x325 (WxHxD) Without stand: 1677.5x962.4x61.1 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) |
Basic: 1253.6x325 (WxD) Minimum: 346.6x325 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 25.8 Without stand: 25.3 |
Connectivity
| Zigbee | Dongle Support |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multi device experience |
Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| Screen size | 75 inch |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | QLED |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Basic |
| Extended PVR | Yes |
| Multi view | Up to 2 videos |
| Smart Hub |
SmartThings Hub Matter Hub IoT-Sensor Functionality Quick Remote |
| Adaptive sound | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Gaming functionality |
Game Motion Plus Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync HGiG Gaming Hub |
| IP control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Game mode | Auto Game Mode (ALLM) |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Assistant Apple AirPlay |
Power
| Power saving | Yes - Auto |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Typical: 135W Max: 220W Standby: 0.5W Annually: 187kWh |
Sound
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker type | 2CH |
Video
| Colour Enhancer | Colour Booster Pro |
| Contrast | Mega Contrast |
| Contrast enhancer | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR HDR 10+ |
| Motion technology | Motion Xcelerator |
| Quantum Dot Colour | Yes |
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Picture engine | Q4 AI Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung TV Plus Daily+ Storage Share Click to Search Generative Wallpaper Karaoke Mic |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| Remote control | SolarCell remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency class | G |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 1x USB-A |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |