Samsung 2025 QE65QN90F Neo QLED Mini LED HDR 4K Ultra HD Smart AI TV
Design
| Bezel Type | 4 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1446.3x891.3x270.6 (WxHxD) Without stand: 1446.3x828.7x26.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 27.5 Without stand: 24.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multi device experience |
TV to Mobile Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Micro Ultimate UHD Dimming |
| Anti-glare | Yes |
| Contrast ratio | Quantum Matrix Technology Plus |
| Display type | Neo QLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Screen size | 65-inch |
| Viewing angle | Wide |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio |
Wide 16:9 Ultrawide 32:9 |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI Upscaling Pro |
| Calibration mode | Smart (Basic/Professional) |
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Sleep timer | Yes |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| General features |
Daily+ Storage Share Generative Wallpaper Karaoke Mic AI Sound Pro HDR Brightness Optimiser Auto HDR Remastering pro Audio Pre-selection Descriptor Art Store |
| IP control | Yes |
| PVR function | Yes - Extended |
| Remote control | SolarCell Remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Voice controls | Far-Field Voice Interaction |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode (ALLM) Game Motion Plus Dynamic Black EQ VRR Super Ultra Wide Game View MiniMap Zoom Gaming Hub Game Bar HGiG AI Auto Game Mode Light-sync |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Motor Impaired Support Low Vision Support Hearing Impaired Support EyeComfort Mode |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Assistant Apple AirPlay |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Typical: 89W Max: 270W Standby: 0.5W Annual: 123kWh |
Sound
| Amplifier | Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | 360 Audio |
| Dolby Atmos | Yes |
| Object Tracking sound | OTS+ |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 60W |
| Speaker system | 4.2.2CH |
| Surround sound | Yes |
Video
| Colour Enhancer | Colour Booster Pro |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer Pro |
| HDR (high dynamic range) |
Neo Quantum HDR+ HDR 10+ |
| Motion technology | Motion Xcelerator 165Hz |
| Motion enhancer | AI Motion Enhancer Pro |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung Knox Samsung TV Plus Samsung Health Samsung Vision AI SmartThings Hub Matter Hub IoT-Sensor Functionality Quick Remote Universal Browse & Play |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Common interface | Yes |