Samsung 2025 QE65Q7F2AUXXU QLED 4K Smart TV (8.0 )
Design
| Design | Slim Look |
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1452.9x879.5x267.4 (WxHxD) Without stand: 1452.9x834x60.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 17.1 Without stand: 16.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multi device experience |
Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| Screen size | 65 inch |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | QLED |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Basic |
| Extended PVR | Yes |
| Multi view | Up to 2 videos |
| Smart Hub |
SmartThings Hub Matter Hub IoT-Sensor Functionality Quick Remote |
| Adaptive sound | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Gaming functionality |
Game Motion Plus Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync HGiG Gaming Hub |
| IP control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Game mode | Auto Game Mode (ALLM) |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support Audio Pre-selection Descriptor |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Assistant Apple AirPlay |
Power
| Power saving | Yes - Auto |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Typical: 106W Max: 180W Standby: 0.5W Annually: 147W |
Sound
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker type | 2CH |
Video
| Colour Enhancer | Colour Booster Pro |
| Contrast | Mega Contrast |
| Contrast enhancer | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR HDR 10+ |
| Motion technology | Motion Xcelerator |
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Picture engine | Q4 AI Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung Health Samsung TV Plus Daily+ Karaoke Mic Click to Search Storage Share Generative Wallpaper Universal Browse & Play |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| Remote control | SolarCell remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency class | G |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 1x USB-A |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |