Samsung 2025 QE65LS03FAUXXU The Frame
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1456.8x868.9x260.9 (WxHxD) Without stand: 1456.8x831.9x24.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 22.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Display
| Contrast ratio | Dual LED |
| Display features |
Pantone Validated Colour Matte Display Adaptive Sensors |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Screen size (") | 65 |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | 100Hz |
| Screen type | QLED |
Features
| Remote control | Yes |
| Special features |
Auto HDR Remastering AI Customisation Mode |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode | Motion Xcelerator 144Hz |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
SmartThings Bixby Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Speaker output | 40W |
| Power consumption |
Standard: 108kWh/1000h HDR: 231kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Object Tracking Sound Q-Symphony AI Sound Pro |
| Dolby | Yes - Atmos |
Video
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR HDR10+ |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | TVPlus |
| Number of tuners | 1 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port |
2x Type-A 3.1 1x Type-C 3.0 |
Software
| Operating system | Tizen |