Samsung 2025 QE55S90FAEXXU OLED 4K Vision AI Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1225.4x773.6x265.2 (WxHxD) Without stand: 1225.4x708.6x39.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 15.9 Without stand: 14.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multi device experience |
TV to Mobile Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| Display features | Anti-Reflection |
| Screen size | 55-inch |
| Viewing angle | Ultra |
| Refresh rate | 100Hz (Up to 144Hz) |
| Screen type | OLED |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Calibration mode | Basic |
| FreeSync | Yes - Premium Pro |
| Multi view | Up to 2 videos |
| Smart Hub |
SmartThings Hub Matter Hub IoT-Sensor Functionality Quick Remote |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode (ALLM) Game Motion Plus Dynamic Black EQ VRR Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync HGiG Gaming Hub |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Typical: 80W Max: 380W Standby: 0.5W Annually: 111kWh |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 60W |
| Surround sound | Yes |
| Speaker type | 2.1.2CH |
Video
| Contrast | Self-illuminating pixels |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
OLED HDR+ HDR10+ |
| Motion technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Motion enhancer | AI Motion Enhancer Pro |
| Picture engine | NQ4 AI Gen3 Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung TV Plus Daily+ Apple AirPlay Samsung Health Universal Browse and Play |
| Voice Interaction | Yes - Far-Field |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x Type-A |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |