Samsung 2025 QE55QN73F Neo QLED Mini LED HDR 4K Ultra HD Smart AI TV
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1232.9x765.7x247.4 (WxHxD) Without stand: 1232.9x709.2x25.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 15 Without stand: 14.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multi device experience |
TV to Mobile Mobile to TV TV Initiate Mirroring Sound Mirroring Wireless TV On Tap View |
| Smart home |
SmartThings Hub Matter Hub IoT- Sensor Functionality |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Picture modes | EyeComfort Mode |
| Screen size | 55-inch |
| Viewing angle | Wide Viewing Angle |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio |
Wide 21:9 Ultrawide 32:9 |
| Refresh rate | 100Hz |
| Screen type | Neo QLED |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Calibration mode | Basic |
| Extended PVR | Yes |
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - Up to 2 videos |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell Remote (TM2560E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice controls | Far-Field Voice Interaction |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
VRR HGiG Light-sync Gaming Hub Auto Game Mode (ALLM) Mini Map Zoom Game Motion Plus Dynamic Black EQ AI Auto Game Mode Super Ultra Wide Game View |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Max: 200W Standby: 0.5W Typical: 63W Annual: 87kWh |
Sound
| Amplifier | Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | 360 Audio |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
| Surround sound | Yes |
Video
| Colour Enhancer | Color Booster Pro |
| Contrast | Quantum Matrix Technology Slim |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10+ Auto AI HDR Remastering Neo Quantum HDR |
| Motion technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| Picture engine | NQ4 AI Gen2 Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Art Store Karaoke Mic Storage Share Quick Remote Samsung Daily+ Samsung TV Plus Generative wallpaper Universal Browse & Play |
Accessory
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes - 2 |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Common interface | Yes |