Samsung 2025 QE55Q7F2AUXXU QLED 4K Smart TV
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1234.1x758x237 (WxHxD) Without stand: 1234.1x710.8x60.3 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 11.6 Without stand: 11.3 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multi device experience |
Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Q4 AI Processor |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| Colour gamut | 100% Colour Volume with Real Quantum Dot |
| Screen size | 55-inch |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | QLED |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Basic |
| Extended PVR | Yes |
| Multi view | Yes - Up to 2 videos |
| Adaptive sound | Yes |
| Audio description | Audio Pre-selection Descriptor |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Bixby Alexa |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Web browser | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| EPG | Yes |
| Game mode |
Game Motion Plus Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync Gaming Hub HGiG AI Auto Game Mode |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Motor Impaired Support Hearing Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Alexa Apple AirPlay Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Maximum: 130W Typical: 79W Standby: 0.5W Annual: 110kWh |
Sound
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
Video
| Colour Enhancer | Colour Booster Pro |
| Contrast | Mega Contrast |
| Contrast enhancer | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
HDR 10+ Support Quantum HDR |
| Motion technology | Motion Xcelerator |
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung Vision AI SmartThings Hub Matter Hub IoT-Sensor Functionality Quick Remote Samsung Health Samsung TV Plus Universal Browse & Play Click to Search Storage Share Daily+ Generative Wallpaper Karaoke Mic Art Store |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |