Samsung 2025 QE50QN93F Neo QLED Mini LED HDR 4K Ultra HD Smart AI TV
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1113.6x705.4x220 (WxHxD) Without stand: 1113.6x644.1x26.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 17.6 Without stand: 13.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Apple AirPlay |
| WiFi | Yes - 5 |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
Processor
| Model | NQ4 AI Gen3 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| Colours | Colour Booster Pro |
| Display type | Neo QLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| High Dynamic Range (HDR) |
Neo Quantum HDR HDR10+ Auto HDR Remastering pro |
| Screen size | 50-inch |
| Viewing angle | Wide |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | 4K AI Upscaling Pro |
| Audio | 360 Audio |
| Calibration mode | Basic/Professional |
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Up to 2 videos |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Samsung Health Universal Browse & Play Art Store |
| Suitable for outdoor use | No |
| Web browser | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages and Russian |
| HbbTV | Yes |
| Game mode |
Game Motion Plus Dynamic Black EQ VRR Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync HGiG Gaming Hub AI Auto Game Mode |
Accessibility
| Accessibility features |
EyeComfort Mode Audio Pre-selection Descriptor Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Alexa |
Power
| Power saving | Auto Power Saving |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Typical: 60W Max: 170W Annual: 83kWh |
Sound
| Amplifier | Active Voice Amplifier Pro |
| Dolby Atmos | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 40W |
| Surround sound | Yes |
Video
| Contrast | Quantum Matrix Technology Plus |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer Pro |
| Motion technology | Motion Xcelerator 165Hz |
| Motion enhancer | AI Motion Enhancer Pro |
| Dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
Smart Interaction
| Smart features |
Daily+ Storage Share Live Translate Click to Search Generative Wallpaper Karaoke Mic |
| Voice Interaction | Far-Field Voice Interaction |
| Samsung TV Apps Supported | Samsung TV Plus |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | TM2360E Remote control |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker type | 2.2CH |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |