Samsung 2025 QE43Q7F2AUXXU QLED 4K Smart TV
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 967.5x609.7x191 (WxHxD) Without stand: 967.5x561.4x59.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 7.4 Without stand: 7.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
Processor
| Model | Q4 AI processor |
Display
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| Display features | Colour Booster Pro |
| Display type | QLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| High Dynamic Range (HDR) |
Quantum HDR HDR10+ |
| Screen size | 43-inch |
| Refresh rate | 50Hz |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Basic |
| Multi view | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Art Store IP Control |
| Suitable for outdoor use | No |
| Web browser | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 languages |
| HbbTV | Yes |
| Game mode |
Game Motion Plus Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync HGiG Gaming Hub AI Auto Game Mode |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay |
Power
| Power saving | Auto Power Saving |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Typical: 53W Max: 115W Annual: 74kWh |
Sound
| Speaker type | 2CH |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 20W |
Video
| Contrast | Mega Contrast |
| Contrast enhancer | Yes |
| Motion enhancer | Motion Xcelerator |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung Health Daily+ Storage Share Click to Search Generative Wallpaper Karaoke Mic |
| Samsung TV Apps Supported | Samsung TV Plus |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | TM1240A Remote Control |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | Yes |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |