Samsung 2025 OLED QE65S90FAEXXU 65-inch 4K Vision AI Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1444.3x896.7x265.2 (WxHxD) Without stand: 1444.3x831.7x39.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 22.5 Without stand: 21.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Anti-glare | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Viewing angle | Ultra Viewing Angle |
| Screen size (") | 65 |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Features
| 4K upscaling | 4K AI Upscaling Pro |
| Auto off | Yes |
| Calibration mode | Basic (Smart) |
| Extended PVR | Yes |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes |
| Audio description | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Film Mode | Yes - Filmmaker Mode |
| IP control | Yes |
| Remote control | Yes - TM2560E |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Samsung TV Plus Samsung Health Universal Browse & Play Daily+ |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European languages |
| EPG | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode (ALLM) Game Motion Plus Dynamic Black EQ VRR Surround Sound Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync HGiG Gaming Hub |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Max: 420W Typical: 89W Standby: 0.5W Annually: 123kWh |
Sound
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Sound output | 40W |
| Speaker type | 2.1CH |
Video
| Contrast | Self-illuminating pixels |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
OLED HDR+ HDR10+ HDR Brightness Optimiser AI Auto HDR Remastering Pro |
| Motion technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Motion enhancer | AI Motion Enhancer Pro |
| Picture engine | NQ4 AI Gen3 Processor |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 x 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |