Samsung 2025 75-inch Neo QLED QN990F 8K Vision AI Smart TV
Design
| Design | Infinity Air |
| Bezel Type | Zero Bezel |
| Stand type | Infinity Air Stand |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1018.5x1655.2x283.8 (HxWxD) Without stand: 940.8x1655.2x13.3 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 40.4 Without stand: 30.8 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 6E |
Display
| Dimming technology | Ultimate 8K Dimming Pro |
| Resolution | 8K |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimizer |
| Display type | Neo QLED |
| Screen size | 75 inches |
| Viewing angle | Ultra Viewing Angle |
| Screen resolution | 7680x4320 |
| Refresh rate |
100Hz Up to 240Hz 4K |
Platform
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| Calibration mode | Smart Calibration: Basic/Professional |
| Extended PVR | Yes |
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - up to 4 videos |
| 8K upscaling | 8K AI Upscaling Pro |
| Adaptive sound | Adaptive Sound Pro |
| Audio description | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Alexa, Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Gaming functionality |
Game Motion Plus Dynamic Black EQ Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Gaming Hub Light-sync HGiG |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
EyeComfort Mode Far-Field Voice Interaction Daily+ Storage Share Live Translate Click to Search Generative Wallpaper Karaoke Mic Art Store Universal Browse & Play SmartThings Hub Matter Hub IoT-Sensor Functionality |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European languages |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | AI Auto Game Mode |
Security
| Samsung Knox | Yes |
| Security features | Knox Vault |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay |
| Smart assistant compatibility | Google Assistant |
Power
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power saving | Yes - Auto Power Saving |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Typical: 141W Max: 375W |
Sound
| Amplifier | Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type | 6.2.4CH |
| Dolby Atmos | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Pro |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 90W |
| Surround sound | Yes - 360 Audio |
Video
| Colour Enhancer | Color Booster Pro |
| Contrast | Quantum Matrix Technology Pro |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer Pro |
| HDR (high dynamic range) |
HDR10+ Neo Quantum HDR 8K Pro Auto HDR Remastering pro |
| Motion technology | Motion Xcelerator 240Hz |
| Motion enhancer | AI Motion Enhancer Pro |
| Picture engine | NQ8 AI Gen3 Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung TV Plus Samsung Health |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Annual Energy Consumption | 196kWh |
| Energy efficiency class | G |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.4 |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes - LAN |
| HDMI port | Yes - 5 |
| One Connect | Wireless One Connect (Y25 8K) |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port |
2x USB-A ports 1x USB-C port |