Samsung 2024 UE85DU8000KXXU Crystal UHD 4K Smart TV (8.0)
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1900.9x1129.1x396.6 (WxHxD) Without stand: 1900.9x1086.1x26.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 42.5 Without stand: 41.5 |
Connectivity
| Zigbee | Yes - Dongle support |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| Multi device experience |
Sound Mirroring Wireless TV On |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | UHD Dimming |
| Colours | Dynamic Crystal Colour |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR HDR10+ |
| Screen size | 85-inch |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | Up to 100Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| FreeSync | Yes - Premium |
| Adaptive sound | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Amazon Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Remote control | Yes - SolarCell One Remote (TM2360E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Tap View | Yes |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European languages |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
HGiG Gaming Hub Game Motion Plus Dynamic Black EQ Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom |
| Embedded POP | Yes |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Hearing Impaired Support Low Vision Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Typical: 164W Maximum: 310W Annual: 227kWh |
Sound
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
Video
| Contrast | Yes - Mega |
| Contrast enhancer | Yes |
| Motion technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Picture engine | Crystal Processor 4K |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung Health Samsung TV Plus Matter Hub SmartThings Hub IoT-Sensor Functionality Daily+ Quick Remote Nifty Gateway |
Accessory
| VESA mount (mm) | 600x400 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | Tizen |