Samsung 2024 UE75DU8000KXXU Crystal UHD 4K Smart TV (8.0)
Design
| Bezel Type | 3x bezel-less |
| Slim Type | Slim look |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1676.7x1005.5x340.4 (WxHxD) Without stand: 1676.7x960.3x26.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 32 Without stand: 31.4 |
Connectivity
| Zigbee | Yes - Dongle Support |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| TV to Mobile - Mirroring | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Display
| Colours | Dynamic Crystal Colour |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR HDR10+ |
| Screen size | 75-inch |
| Refresh rate | 50Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Remote control | Yes - SolarCell One Remote (TM2360E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| EPG | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
HGiG Gaming Hub |
| Embedded POP | Yes |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Hearing Impaired Support Low Vision Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility | Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Typical: 137W Maximum: 255W Annual: 190kWh |
Sound
| Speaker type | 2CH |
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
Video
| Dimming technology | UHD Dimming |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Motion Xcelerator Samsung Health Samsung TV Plus Apple AirPlay |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x Type-A |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| Maximum resolution | 3840x2160 |