Samsung 2024 UE55DU7100KXXU Crystal UHD 4K Smart TV (8.0)
Design
| Slim type | Slim look |
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Flat Feet |
Body
| Dimensions (mm) |
Without stand: 1234.1x710.8x60.3 (WxHxD) With stand: 1234.1x758.0x237 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 11.6 Without stand: 11.2 |
Connectivity
| Zigbee | Dongle Support |
| Multi device experience |
Mobile to TV Sound Mirroring Wireless TV On |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
Display
| Dimming technology | UHD |
| Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Brightness | Yes - Adaptive |
| Colours | PurColour |
| Contrast ratio | Contrast Enhancer |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - 10+ |
| Screen size (") | 55 |
| Refresh rate | 50Hz |
Operating system
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Webcam | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Audio description | Yes |
| Film Mode | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Samsung TV Plus Samsung Health Workspace |
| Suitable for outdoor use | No |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language |
28 European Languages Russian(only when connecting to Network in EE,LV,LT) |
| EPG | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto |
| Embedded POP | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Typical: 80W Max: 125W Annual: 111kWh |
Sound
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Speaker type | 2CH |
| Sound Output (RMS) | 20W |
Video
| Picture engine | Crystal Processor 4K |
Smart Interaction
| Smart features |
4K Upscaling Samsung Health Samsung TV Plus Apple AirPlay |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Power Cable | Yes |
| User manual | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency class | G |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | LAN |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 1x USB-A |