Samsung 2024 UE50DU7100KXXU Crystal UHD 4K Smart TV (8.0)
Design
| Slim type | Slim look |
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Flat Feet |
Body
| Dimensions (mm) |
Without stand: 1120x647x60 (WxHxD) With stand: 1120.3x694x237 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 9.9 Without stand: 9.5 |
Connectivity
| Zigbee | Dongle Support |
| Multi device experience |
Mobile to TV Sound Mirroring Wireless TV On |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
Display
| Dimming technology | UHD |
| Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Colours | PurColour |
| Contrast ratio | Contrast Enhancer |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - 10+ |
| Refresh rate | 50Hz |
Operating system
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Webcam | Yes |
| Audio description | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Amazon Alexa Google Assistant |
| Film Mode | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| Remote control | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| EPG | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto |
| Embedded POP | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Typical: 70W Max: 120W Annual: 97kWh |
Sound
| Audio details | Adaptive Sound |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Speaker type | 2CH |
| Sound Output (RMS) | 20W |
Video
| Contrast enhancer | Yes |
| Picture engine | Crystal Processor 4K |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
4K Upscaling Samsung Health Samsung TV Plus Apple AirPlay |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Power Cable | Yes |
| User manual | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency class | G |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | LAN |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
| USB port | 1x USB-A |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |