Samsung 2024 UE43DU8000KXXU Crystal UHD 4K Smart TV (8.0)
Design
| Slim type | Slim look |
| Bezel Type | 3x bezel-less |
| Stand type | Float Lift |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 965.5x599x205.6 (WxHxD) Without stand: 965.5x559.9x25.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 8.7 Without stand: 8.4 |
Connectivity
| Zigbee | Yes - Dongle Support |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Display
| Colours | Dynamic Crystal Colour |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10+ |
| Screen size (") | 43 |
| Refresh rate | 50Hz |
Features
| Screen mirroring | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Remote control | Yes - SolarCell One Remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| EPG | Yes |
| Embedded POP | Yes |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Hearing Impaired Support Low Vision Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Typical: 53.4W Max: 130W Annual: 74kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type | 2CH |
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
Video
| Dimming technology | Yes - UHD |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Motion Xcelerator 4K Upscaling Samsung Health Samsung TV Plus Apple AirPlay |
System
| Analog Tuner | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes - LAN |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x Type-A |
Software
| Operating system | Tizen |
Display & Graphics
| Maximum resolution | 3840x2160 |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |
| Bixby | Yes |