Samsung 2024 Smart Monitor M8
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 713.4x616.2x200.1 (WxHxD) Without stand: 713.4x423.8x24.5 (WxHxD) |
| Pivot range | -92.0º(± 2°) ~ 92.0º(± 2°) |
| Swivel range | N/A |
| Tilt range | -2.0º(± 2°) ~ 15.0º(± 2°) |
| Weight (kg) |
With stand: 7.2 Without stand: 4.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Built-In WiFi | Yes - 5 |
Display
| Brightness |
Typical: 400 cd/㎡ Minimum: 300 cd/㎡ |
| Colours | 1 billion (max) |
| Contrast ratio | 3,000:1 |
| Dynamic contrast ratio | N/A |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10+ |
| Panel type | VA |
| Response time | 4ms (GTG) |
| Screen size | 32-inches |
| Viewing angle | 178 degrees (HxV) |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz (frame rate) |
| Screen type | Flat |
Operating system
| Operating system | Tizen |
Features
| Multi view | Up to 2 videos |
| Adaptive picture | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| SmartThings compatible | Yes |
| Timer | No |
| Game mode | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Flicker Free Eye Saver mode Game Bar Auto Source Switch+ Virtual AIM Point Super Ultrawide Game View |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100~240V |
| Power consumption |
Typical: 31.4W Max: 140W DPMS: 0.5W Yearly: 46kWh |
Video
| Quantum Dot Colour | N/A |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Power/Ratings
| Energy efficiency class | F |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2x 5W |
Key Information
| Type | Gaming monitor |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 1 |
| USB port |
1x Type-C 2x USB 2.0 |
Display & Graphics
| Picture in picture | N/A |