Samsung 2024 Smart Monitor M5
Body
| Dimensions (mm) |
27-inch: With stand: 615.5x455.4x193.5 (WxHxD) Without stand: 615.5x367.9x41.8 (WxHxD) 32-inch: With stand: 716.1x517x193.5 (WxHxD) Without stand: 716.1x424.5x41.8 (WxHxD) |
| Tilt range | -2.0˚(±2˚) ~ 22.0˚(±2˚) |
| Weight (kg) |
27-inch: With stand: 4.8 Without stand: 3.6 32-inch: With stand: 6.2 Without stand: 5.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Built-In WiFi | Yes - 5 |
Display
| Brightness |
Min: 200cd/㎡ Typical: 250cd/㎡ |
| Colour gamut | 72% NTSC |
| Colours | Maximum: 1 billion |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR HDR10 |
| Panel type | VA |
| Response time | 4ms (GTG) |
| Screen size |
27-inch 32-inch |
| Viewing angle | 178° (HxV) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Features
| Multi view | Yes - Up to 2 videos |
| Smart | Yes |
| Adaptive picture | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Mobile mirroring | Yes |
| Remote control | Yes |
| SmartThings compatible | Yes - Hub |
Security
| Anti-theft lock | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Eye Saver Mode Flicker Free Image Size Virtual AIM Point Game Bar Gaming Hub Auto Source Switch+ Super Ultrawide GameView |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100~240V |
| Power consumption |
27-inch: Max: 50W Typical: 23W DPMS: 0.5W Annually: 34kWh 32-inch: Max: 60W Typical: 26W DPMS: 0.5W Annually: 38kWh |
Smart Interaction
| Smart features |
TV Plus Universal Guide My Contents Nifty Gateway Workspace |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Power/Ratings
| Energy efficiency class |
27-inch: F 32-inch: E |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 10W |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 2x HDMI 1.4 |
| USB port | 2x USB Type-A |
Software
| Operating system |
Tizen Windows 11 |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
27-inch: F 32-inch: E |