Samsung 2024 QN65Q60DD QLED 4K (8.0 )
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Quantum Processor Lite with 4K Upscaling |
Display
| Dimming technology | Ultimate UHD |
| Colour gamut | 100% Colour Volume with Quantum Dot |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 65" |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Multi view | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Motion detection | Motion Xcelerator |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Remote control | Yes - TM-2360E |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Samsung SmartThings |
Power
| Power source | Mains |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Object Tracking sound | Yes - Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker type | 2CH |
Video
| Contrast enhancer | Yes - Dual LED |
| HDR (high dynamic range) | Yes - Quantum |
| Picture engine | Quantum Processor Lite with 4K Upscaling |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung TV Plus Samsung Smart Hub Samsung Health ConnecTime Samsung Gaming Hub |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | Tizen |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |