Samsung 2024 QN55Q80D QLED 4K (8.0 )
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1446.5x891.3x285.7 (WxHxD) Without stand: 1446.5x829.3x46.6 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 390x217x285.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 19.8 Without stand: 17.1 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| Multi device experience |
TV to Mobile Mobile to TV TV Initiate Mirroring Sound Mirroring Wireless TV On Tap View |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - WiFi 5 |
Display
| Diagonal size | 54.6" |
| Screen size | 55" |
| Viewing angle | Wide Viewing Angle |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI Upscaling |
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive picture | Yes - Optimized/EyeComfort |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes - Ambient Mode+ |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Gaming functionality |
Game bar HDR10+ (Adaptive/Gaming) Game Motion Plus Dynamic Black EQ Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Hue Sync (US Only) HGiG Gaming Hub (KR, US, CA, BR, GB, FR, DE, IT, ES, MX, AU) |
| MBR Support | Yes |
| Remote control |
Model TM2360E Code number BN59-01455A |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language |
English Spanish French |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Embedded POP | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide: US English Mexico Spanish Canada French Czech Danish Dutch Finnish German Greek Hungarian Italian Korean Norwegian Polish Portugal Portuguese Romanian Slovak Swedish Low Vision Support: Audio Subtitles (AU, KR, UK, US) Audio Description Magnification Zoom Menu and Text High Contrast SeeColours Colour Inversion Grayscale Picture Off Relumino Hearing Impaired Support: Closed Caption (Subtitle) Multi-output Audio Caption Position Separate Closed Caption Sign Language Zoom Sign Language Guide Auto Caption Position Motor Impaired Support: Slow Button Repeat Remote Control App. for All |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Bixby Amazon Alexa Google Assistant |
Connections
| Ex-Link ( RS-232C ) | Yes - 1 |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes - eARC |
Power
| Power saving | Yes - Auto Power Saving |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 110-120V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Dolby Atmos |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 40W |
| Surround sound | Yes |
| Speaker type | 4.2CH |
Video
| Auto motion plus | Game Motion Plus |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) | Quantum HDR+ |
| Picture engine | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Film mode |
Film Mode Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
SmartThings Hub Matter Hub IoT-Sensor Functionality Samsung Health Universal Guide Media Home Samsung TV Plus Far-Field Voice Interaction Easy Setup Workspace Chat Together (US Only) ConnecTime (US Only) Apple AirPlay Samsung Daily+ Samsung Now+ |
System
| DTV Tuner | Dolby |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA screw size | M8 |
| Ultra Slim Wall Mount Supported |
Full Motion Slim Wall Mount Support (Y22) Mini Wall Mount Support SlimFit Cam Support Studio Stand Support |
| VESA wall mount supported | Yes |
Function
| Appliance features |
100% Color Volume with Quantum Dot Hyrbid Log Gamma Motion Xcelerator 120Hz Active Voice Amplifier Pro Basic Smart Calibration ConnectShare Ultimate UHD Dimming Real Depth Enhancer 360 Audio Bluetooth Audio Dual Audio support (Bluetooth) Buds Auto switch Samsung TV Plus Dolby Decoder MS12 2ch IP Control V-Chip VRR Nifty Gateway 9:16 Screen Support (with Auto Rotating Accessory) |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | ATSC/ClearQAM |
Interfaces/Ports
| Audio out | Digital Audio Out (Optical) |
| Ethernet port | Yes - 1 |
| HDMI port |
Yes - 4 Max Input Rate: 4K 120Hz |
| USB port | Yes - 2x USB-A |
| RF In (Terrestrial/Cable input/Satellite input) | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| Type | QLED |
| Maximum resolution |
3840x2160 4K |