Samsung 2024 QN55LS03DD The Frame (8.0)
Audio
| Quad OTS (Object Tracking Sound) | Yes - Object Tracking Sound |
Design
| Bezel Type | VNB |
Body
| Design | Slim |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1237.9x743.4x227.8 (WxHxD) Without stand: 1237.9x708.8x24.9 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | Basic: 897.2x227.8(WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.9 Without stand: 16.40 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Yes TV to mobile Mobile to TV TV initiate mirroring Sound mirroring Tap view Wireless TV on |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Quantum Processor 4K |
Display
| Dimming technology |
Micro dimming Ultimate UHD dimming |
| Anti-glare | Yes - Anti-reflection |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 55" |
| Viewing angle | Wide viewing angle |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI upscaling |
| Calibration mode | Yes - Smart (basic) |
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes (in Art mode) |
| Audio description | Yes - Audio pre-selection descriptor |
| Auto power off | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| General features |
Samsung Daily+ Apple AirPlay IP control Décor Mode |
| Remote control | Yes - SolarCell remote (TM2361E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls |
Yes Amazon Alexa built-in Google Assistant compatible |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode (ALLM) Gaming hub Game Motion Plus Dynamic black EQ VRR Surround Sound Super ultra wide game view Mini map zoom Light-sync HGiG |
| Language option |
OSD language Sign language zoom |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice guide: UK English, Finnish, France French, German, Greek, Hungarian, Italian, Norwegian, Polish, Portugal Portuguese, Romanian, Slovak, Spain Spanish, Swedish, Czech, Danish, Dutch, Korean Low vision support: Audio Subtitles (AU,KR,UK,US Only), Relumino, Magnification, Audio Description, Zoom Menu and Text, High Contrast, SeeColors, Color Inversion, Grayscale, Picture Off Hearing impaired support: Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Caption Position, Sign Language Zoom, Separate Closed Caption Motor impaired support: Slow Button Repeat, Remote Control App. for All |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Samsung SmartThings Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Energy saving mode | Yes - Auto power saving |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 83W Max: 170W Standby: 0.5W Annual: 115kWh |
Sound
| Amplifier | Yes - Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | 360 Audio |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 40W |
| Speaker system | 2.0.2ch |
| Surround sound | Yes |
Video
| Contrast enhancer |
Real Depth Enhancer Supersize picture enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR HDR10+ |
| Picture engine | Quantum Processor 4K |
| Film mode | Yes - Filmmaker mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
| Fitness | Samsung Health (GB, IE only) |
Smart Interaction
| Smart features |
Universal browse & play Works with Alexa Works with Google Assistant Samsung TV Plus |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes - Anynet+ |
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes - 1 |
| HDMI port | Yes - 4 (1x eARC) |
| Optical digital | Yes - 1 |
| RF in (Antenna/Cable) |
Yes 1x Terrestrial 1x Cable input |
| USB port | Yes - 2x USB-A |
| Common interface | Yes - 1 |
| RS-232C | Yes |
Additional Information
| Software/Apps included |
Amazon Prime Video BBC iPlayer Disney+ Netflix Apple TV NOW apps |
Software
| Operating system | Tizen |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K HDR |
| Picture frequency (Hz) | Quantum Processor 4K |
| Type | QLED 4K |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |