Samsung 2024 QE75QN90DATXXU QN90D Neo QLED (8.0 )
Audio
| Quad OTS (Object Tracking Sound) | Yes - Object Tracking Sound Plus |
Design
| Bezel Type | 4 Bezel-less |
Body
| Design | NeoSlim |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1670x1017.2x301.2 (WxHxD) Without stand: 1670x957.4x27.7 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 416.9x301.2 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 39.7 Without stand: 34.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Yes TV to mobile Mobile to TV TV initiate mirroring Sound mirroring Tap view Wireless TV on |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Display
| Dimming technology |
Micro dimming Ultimate UHD dimming |
| Anti-glare | Yes - Anti-reflection |
| Brightness | HDR brightness optimizer |
| Colour gamut |
Neo Quantum HDR+ Auto HDR remastering Professional-grade colour calibration |
| Picture modes |
Filmmaker mode Relumino mode |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 75" |
| Viewing angle | Ultra viewing angle |
| Aspect ratio |
Wide 21:9 Ultrawide 32:9 |
| Refresh rate | 100Hz (up to 144Hz) |
| Display modes | AI Energy mode |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI upscaling |
| Calibration mode |
Yes Expert calibration Smart calibration |
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive picture | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes - Ambient Mode+ |
| Audio description | Yes - Audio pre-selection descriptor |
| Auto power off | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| General features |
Samsung Daily+ Samsung Workspace Apple AirPlay IP control |
| Recording function | Yes - PVR |
| Remote control | Yes - SolarCell remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls |
Yes Amazon Alexa built-in Far-Field voice interaction Google Assistant compatible |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Game bar Gaming hub AI Auto game mode Game Motion Plus Dynamic black EQ VRR Super ultra wide game view Mini map zoom Light-sync HGiG |
| Language option |
OSD language Sign language zoom |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice guide: UK English, Finnish, France French, German, Greek, Hungarian, Italian, Norwegian, Polish, Portugal Portuguese, Romanian, Slovak, Spain Spanish, Swedish, Czech, Danish, Dutch, Korean Low vision support: Audio subtitles (AU, KR, UK, US only) Relumino Magnification Audio description Zoom menu and text High contrast SeeColors Color inversion Grayscale Picture off Hearing impaired support: Closed caption (subtitle) Multi-output audio Sign language zoom Motor impaired support: Slow button repeat Remote control app. for all |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Samsung SmartThings Amazon Alexa Google Assistant |
Connections
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes - eARC |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Energy saving mode | Yes - Auto power saving |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 102W Max: 300W Standby: 0.5W Annual: 141kWh |
Sound
| Amplifier | Yes - Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes - 8 speakers |
| Audio details | 360 Audio |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound modes |
Immersive sound AI sound |
| Sound output (RMS) | 60W |
| Speaker system | 4.2.2ch |
| Surround sound | Yes |
Video
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer Pro |
| HDR (high dynamic range) | Neo Quantum HDR+ |
| Picture engine | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Film mode | Yes - Filmmaker mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
| Fitness | Samsung Health |
Smart Interaction
| Smart features |
Universal browse and play Works with Alexa Works with Google Assistant Samsung TV Plus |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes - Anynet+ |
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes - 1 |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes - 1 |
| RF in (Antenna/Cable) |
Yes 1x Terrestrial 2x Cable input |
| USB port | Yes - 2x USB-A |
| Common interface | Yes - 1 |
Additional Information
| Software/Apps included |
Amazon Prime Video BBC iPlayer Disney+ Netflix Apple TV NOW apps |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD |
4K HDR HDR 10+ |
| Picture frequency (Hz) | Motion Xcelerator 144Hz |
| Type |
Neo QLED Quantum Matrix Technology |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |