Samsung 2024 QE75Q80DATXXU QLED 4K Smart TV (8.0 )
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1670.6x1018.9x313.5 (WxHxD) Without stand: 1670.6x958.3x47.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 37.9 Without stand: 32.7 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| Multi device experience |
Sound Mirroring Wireless TV On |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Display
| Brightness enhancer | HDR Brightness Optimiser |
| Colour gamut | 100% Colour Volume with Quantum Dot |
| Screen size | 75-inch |
| Viewing angle | Wide |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio |
Wide 21:9 Ultrawide 32:9 |
| Refresh rate | Up to 100Hz |
| Screen type | QLED |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Calibration mode | Basic |
| Extended PVR | Yes |
| FreeSync | Yes - Premium Pro |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| AI features |
AI Sound AI Energy Mode |
| Ambient mode | Yes - Ambient Mode+ |
| Audio description | Yes - Audio Pre-selection Descriptor |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Amazon Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| IP control | Yes |
| Remote control | SolarCell One remote (TM2360E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Tap View | Yes |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
HGiG Game Bar Light-sync Gaming Hub Mini Map Zoom Dynamic Black EQ Game Motion Plus AI Auto Game Mode Super Ultra Wide Game View |
Security
| Samsung Knox | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Typical: 134W Standby: 0.5W Maximum: 390W Annually: 186kWh |
Sound
| Amplifier | Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | 360 Audio |
| Dolby Atmos | Yes |
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output | 40W |
| Speaker system | 2.2CH |
| Surround sound | Yes |
Video
| Contrast | Direct Full Array |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR+ HDR10+ |
| Motion technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
SmartThings Hub Matter Hub Quick Remote Samsung TV Plus Samsung Daily+ IoT-Sensor Functionality Samsung Health Universal Browse & Play Nifty Gateway |
| Voice Interaction | Yes - Far-Field |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
Software
| Operating system | Tizen |