Samsung 2024 QE65S90DATXXU S90D OLED (8.0)
Design
| Slim type | LaserSlim Design |
| Bezel Type | 4 Bezel-less |
| Stand type | SIMPLE PLUS BLADE |
Body
| Dimensions (mm) |
Without stand: 1444.3x831.7x39.9 (WxHxD) With stand: 1444.3x896.7x265.2 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 22.5 Without stand: 21.2 |
Connectivity
| Zigbee | Built-in |
| Bluetooth | Yes - BT5.2 |
| Multi device experience |
Mobile to TV TV to Mobile TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 4K (3840x2160) |
| Brightness | Optimiser |
| Dynamic contrast |
Real Depth Enhancer Self-illuminating pixels |
| High Dynamic Range (HDR) | OLED HDR+ |
| Viewing angle | Ultra Viewing Angle |
| Screen size (") | 65 |
| Refresh rate | 100Hz |
Operating system
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Pro |
| Audio description | Yes |
| Film Mode | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Samsung TV Plus Samsung Health Workspace Anti-reflection |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| OSD language |
27 European Languages Russian (only when connecting to Network in EE,LV,LT) |
| EPG | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V~ 50/60Hz |
Sound
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Speaker type | 2.1CH |
| Sound Output (RMS) | 40W |
Video
| Picture engine | NQ4 AI Gen2 Processor |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency class | F |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 x 2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | 1/1(Common Use for Terrestrial)/2 |
| USB port | 2x USB-A |
Energy Performance
| Energy consumption (annual) | 125kWh |