Samsung 2024 QE65Q80DATXXU QLED 4K Smart TV (8.0 )
Audio
| Quad OTS (Object Tracking Sound) | Yes - Object Tracking Sound Lite |
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Design | Simple Chamfer |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1446.5x891.3x285.7 (WxHxD) Without stand: 1446.5x829.3x46.6 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 390x285.7 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 26.1 Without stand: 22.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Yes TV to mobile Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV on |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
Display
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | HDR Brightness Optimiser |
| Colour gamut |
Quantum HDR+ Quantum Dot |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - HDR10+ |
| Picture modes |
Filmmaker mode Relumino mode |
| Screen size | 65-inch |
| Viewing angle | Wide Viewing Angle |
| Aspect ratio |
Wide 21:9 Ultrawide 32:9 |
| Refresh rate | 100Hz (up to 144Hz) |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Calibration mode | Yes - Basic |
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium Pro |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes - Plus |
| Audio description | Yes - Audio pre-selection descriptor |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| General features |
Samsung Daily+ Samsung Workspace Apple AirPlay IP control |
| Recording function | Yes - Extended PVR |
| Remote control | Yes - SolarCell remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Voice controls |
Yes Amazon Alexa built-in Far-Field voice interaction Google Assistant compatible |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Game Bar Gaming Hub Game Motion Plus Dynamic Black EQ VRR Super Ultra Wide Game View Light-sync Mini Map Zoom HGiG |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice guide Low vision support Hearing impaired support Motor impaired support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Samsung SmartThings Amazon Alexa Google Assistant Bixby |
Connections
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes - eARC |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Energy saving mode | Yes - Auto power saving |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 105W Max: 295W Standby: 0.5W Annual: 146kWh |
Sound
| Amplifier | Yes - Active Voice Amplifier Pro |
| Audio details | 360 Audio |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound modes | AI sound |
| Sound output (RMS) | 40W |
| Speaker system | 2.2ch |
| Surround sound | Yes |
Video
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer Pro |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Universal Browse and Play Samsung TV Plus |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes - Anynet+ |
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes - 1 |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2x USB-A |
| Common interface | Yes - 1 |
Additional Information
| Software/Apps included |
BBC iPlayer Disney+ Netflix Apple TV NOW apps |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| Picture frequency (Hz) | Motion Xcelerator 120Hz |
| Type | QLED |