Samsung 2024 QE55S90DAEXXU S90D OLED (8.0)
Design
| Stand type | SIMPLE PLUS BLADE |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1225.4x773.6x265.2 (WxHxD) Without stand: 1225.4x708.6x39.9 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 366x265.2 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 15.9 Without stand: 14.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| Multi device experience |
TV to Mobile Mobile to TV TV Initiate Mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Screen size | 55 inch |
| Viewing angle | Ultra Viewing Angle |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - 4K AI Upscaling |
| FreeSync | FreeSync Premium |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes - Plus |
| Built-in Smart Assistant | Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Gaming functionality |
Game Motion Plus Dynamic Black EQ Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Gaming Hub |
| Processor | NQ4 AI Gen2 |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language |
27 European Russian |
| Web browser | Yes |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| Game mode | Yes - ALLM |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Bixby Google Assistant |
Power
| Power saving | Yes |
| Power supply | AC220-240V - 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 40W |
| Surround sound | Yes |
| Speaker type | 2.1CH |
Video
| Auto motion plus | Game Motion Plus |
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
OLED HDR+ HDR10+ |
| Film mode | Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Daily+ Apple AirPlay |
Accessory
| Remote Controller Model |
TM2360E TM1240A |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | 2x DVB-T2CS2 |
Dimensions
| Vesa size (mm) | 300x200 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Audio out | Digital Audio Out (Optical) |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | Yes - 2x USB-A |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| Type | OLED |
| Screen type | Anti Reflection |
Energy Performance
| Energy consumption |
Typical: 81W Max: 320W Stand-by: 0.5W Annual: 112kWh |