Samsung 2024 QE55LS03DAUXXU The Frame (8.0)
Design
| Bezel Type | VNB |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1237.9x743.4x227.8 (WxHxD) Without stand: 1237.9x708.8x24.9 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 897.2 x 227.8 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 17.3 Without stand: 16.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Yes TV to mobile Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Tap view Wireless TV on |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Quantum Processor 4K |
Display
| Dimming technology | Supreme UHD dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Anti-glare | Yes - Matte Display |
| Screen size | 55-inch |
| Viewing angle | Wide Viewing Angle |
| Display type | QLED 4K |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| Ambient mode | Yes (In Art Mode) |
| Auto power off | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | Yes - 27 languages |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode (ALLM) Gaming Hub Game Motion Plus Dynamic Black EQ Surround Sound Super Ultra Wide Game View Mini Map Zoom Light-sync HGiG |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes - Auto |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 83W Max: 170W Standby: 0.5W Annual: 115kWh |
Sound
| Amplifier | Yes - Active Voice Amplifier Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | 360 Audio |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 40W |
| Speaker system | 2.0.2CH |
Video
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR HDR10+ |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Data broadcasting | HbbTV 2.0.3 |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes - Anynet+ |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2x Type-A |
| Common interface | Yes - CI+ |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |