Samsung 2024 QE50Q60DAUXXU QLED 4K (8.0 )
Body
| Design | AirSlim |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1118.3x681.7x224 (WxHxD) Without stand: 1118.3x644.1x25.7 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 756.4x224 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 11.8 Without stand: 11.5 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On Tap View |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Display
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Colour gamut | 100% Colour Volume with Quantum Dot |
| Screen size | 50" |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 50Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Sleep timer | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Parental controls | Yes |
| Recording function | Yes |
| Remote control | Yes - SolarCell One (TM2360E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European Languages + Russian |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode Super Ultra Wide Game View Game Motion Plus Mini Map Zoom Light-sync Gaming Hub HGiG |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Samsung SmartThings Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 52W Max: 140W Standby: 0.5W Annually: 72kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker system | 2CH |
Video
| Contrast enhancer | Dual LED |
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR HDR10+ (Adaptive) |
| Picture engine | Quantum Processor Lite 4K |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Universal Browse & Play Samsung TV Plus Samsung Health NFT Nifty Gateway Daily+ Apple AirPlay |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB-A |
| Common interface | Yes |
Additional Information
| Software/Apps included |
Google Play Movies Google Play Music Google Search YouTube Amazon Prime Video BBC iPlayer Disney+ Fitness App Netflix Spotify |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |