Samsung 2024 QE43QN90DATXXU Neo QLED 4K (8.0 )
Body
| Design | NeoSlim |
| Dimensions (mm) |
With stand: 960.8x619.9x220 (WxHxD) Without stand: 960.8x558.9x26.9 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 519x220 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 13.4 Without stand: 9.4 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On Tap View |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | NQ4 AI Gen2 |
Display
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Screen size | 43-inch |
| Aspect ratio |
Wide - 21:9 Ultrawide - 32.9 |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Multi view | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Pro |
| Ambient mode | Yes - Plus |
| Auto power off | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| Remote control | Yes - SolarCell One (TM2360E) |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode Super Ultra Wide Game View Dynamic Black EQ Surround sound VRR Game Motion Plus Mini Map Zoom Light-sync Gaming Hub HGiG |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Samsung SmartThings Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 51W Max: 145W Standby: 0.5W Annually: 71kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Plus |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker system | 2CH |
Video
| Contrast enhancer | Real Depth Enhancer Pro |
| HDR (high dynamic range) |
Neo Quantum HDR10+ (Adaptive) Auto HDR Remastering |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Universal Browse & Play Samsung TV Plus Samsung Health NFT Nifty Gateway Daily+ Apple AirPlay |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2x2 |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB-A |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |