Samsung 2023 UE85CU7100KXXU LED HDR 4K Ultra HD Smart TV (7.0)
Design
| Slim type | Slim look |
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
| Stand type | Slim Feet |
Body
| Dimensions (mm) |
Without stand: 1895.9x1083.9x60.9 (WxHxD) With stand: 1895.9x1186.7x392.2 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 41.3 Without stand: 40.2 |
Battery
| Audio Streaming (Bluetooth Connected) | Yes |
Connectivity
| Zigbee | Dongle Support |
| Multi device experience |
Mobile to TV Sound Mirroring Wireless TV On Tap View |
| Anynet+ (HDMI-CEC) | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
| Bluetooth | Yes - BT5.2 |
Display
| Dimming technology | UHD |
| Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Brightness | Yes - Detection |
| Colours |
PurColour One Billion Colour |
| Contrast ratio | Mega Contrast |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - 10+ |
| Screen size (") | 85 |
| Refresh rate | 50Hz |
Operating system
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| Adaptive sound | Yes |
| Audio description | Yes |
| ConnectShare (HDD) | Yes |
| Film Mode | Yes |
| MBR Support | Yes |
| Mobile mirroring | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Samsung TV Plus Samsung Health Workspace |
| Suitable for outdoor use | No |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language |
28 European Languages Russian(only when connecting to Network in EE,LV,LT) |
| EPG | Yes |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Learn TV Remote/ Menu Screen Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support |
Connections
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V~ 50/60Hz |
| Power consumption | 147W |
Sound
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Speaker type | 2CH |
| Sound Output (RMS) | 20W |
Video
| Contrast enhancer | Yes |
| Picture engine | Crystal Processor 4K |
Accessory
| VESA mount (mm) | 600x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency class | F |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Ci (common interface) | CI+(1.4) / CI+(1.4 ECP)_IT only |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | LAN |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | 1/1(Common Use for Terrestrial)/0 |
| USB port | 1x USB-A |