Samsung 2023 UE50CU8000KXXU HDR 4K Ultra HD Smart TV (7.0)
Audio
| Quad OTS (Object Tracking Sound) | Yes - Lite |
Design
| Slim type | Slim look |
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
| Stand type | FLAT LIFT |
Body
| Design | AirSlim |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1118.3x684.6x226.3 (WxHxD) Without stand: 1118.3x644.6x25.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 11.8 Without stand: 11.5 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Multi device experience |
Mobile to TV Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Display
| Dimming technology | UHD Dimming |
| Colour gamut | Dynamic Crystal Colour |
| Colours | One Billion Colour |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10+ |
| Screen size | 50-inch |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | LED |
Operating system
| Operating system | Tizen Smart TV |
Features
| Features |
Samsung Health Universal Browse & Play App Casting Nifty Gateway Samsung TV Plus |
| Wall-mountable | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Bixby and Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Gaming functionality |
Gaming Hub HGiG Auto Game Mode (ALLM) |
| MBR Support | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Tap View | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Web services | Microsoft 365 |
| ConnectShare (USB 2.0) | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 28 European Languages + Russian |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Typical: 71W Standby: 0.5W Max: 140W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Speaker type | 2CH |
Video
| Contrast enhancer | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 20W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |