Samsung 2023 Smart Odyssey OLED G9
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1194.7x529.3x236.9 (WxHxD) Without stand: 1194.7x365.0x180.8 (WxHxD) |
| Tilt range | -2 degrees to 15.0 degrees |
| Weight (kg) |
With stand: 12.9 Without stand: 9.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Built-In WiFi | Yes - 5 |
Display
| Brightness |
Typical: 250 cd/㎡ Minimum: 200 cd/㎡ |
| Colour gamut | DCI coverage - 99% (CIE1976) |
| Colours | 1 billion (max) |
| Contrast ratio | 1,000,000:1 |
| Dynamic contrast ratio | N/A |
| Frame rate | 240Hz Max |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10+ |
| Panel type | OLED |
| Response time | 0.03ms (GTG) |
| Screen curvature | 1800R |
| Screen size | 49-inches |
| Viewing angle | 178 degrees (HxV) |
| Screen resolution | 5120x1440 |
| Aspect ratio | 32:09:00 |
| Screen type | Curved |
Operating system
| Operating system | Tizen |
Features
| Multi view | Up to 2 videos |
| Adaptive picture | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound Pro |
| SmartThings compatible | Yes |
| Timer | No |
| Web services | Microsoft 365 |
| Game mode | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Flicker Free Eye Saver mode Game Bar Auto Source Switch+ Virtual AIM Point Core Sync |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 75.0W Max: 220W DPMS: 0.5W Yearly: 110 kWh |
Video
| Quantum Dot Colour | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Power/Ratings
| Energy efficiency class | G |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2x 5W |
Key Information
| Type | Gaming monitor |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 2 (1x Micro) |
| 3.5mm audio input | No |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | No |
| USB port | Yes - 3 |
Display & Graphics
| Picture in picture | N/A |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |