Samsung 2023 QE55LS03BGUXXU The Frame
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1237.9x743.4x227.8 (WxHxD) Without stand: 1237.9x708.8x24.9 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) |
With stand: 16.9 Without stand: 16.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| TV to Mobile - Mirroring | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Dimming technology | Supreme UHD Micro Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colours |
One Billion 100% Colour Volume with Quantum Dot |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - Quantum HDR, HDR10+ and HLG |
| Screen size | 55" |
| Viewing angle |
Wide Viewing Angle 178 degrees |
| Display type |
QLED Anti-Reflection Matte Display |
| Refresh rate | 100Hz |
| Screen type | Flat screen |
Platform
| Operating system | Tizen 4.0 |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes - Ambient Mode Brightness/Colour Sensor |
| Motion sensor | Yes - Motion Detection (Frame) |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Upscale |
| Extended PVR | Yes - 17 languages |
| Features |
TV Plus Samsung Health Universal Browse and Play TV Initiate Mirroring Mobile Tap Mirroring Sound Wall Bluetooth Low Energy Dynamic Black EQ Mini Map Zoom HGiG Gaming Hub ConnectShare IPv6 Support |
| FreeSync | Yes - Premium Pro |
| Multi view | Yes - up to 2 videos |
| Sleep timer | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound+ |
| Ambient mode | Yes - Art Mode |
| Built-in Smart Assistant |
Google Assistant Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Motion Enhancer |
Motion Xcelerator LED Clear Motion Auto Motion Plus Clear Motion Game Motion Plus Motion Detection |
| Multiroom Link | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language |
27 European languages Russian |
| Web browser | Yes |
| Time Shift | Yes - 17 countries |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto Game Mode and Game Motion Plus |
| BT HID built-in | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide - 19 languages Learn TV Remote Learn Menu Screen Enlarge High Contrast Multi-output Audio SeeColours Colour Inversion Grayscale Sign Language Zoom Slow Button Repeat Graphic Zoom Picture Off |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| App compatibility | Google Meet |
| Compatibility |
Mobile Camera Apple AirPlay 2 |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Max: 170W Typical: 84.4W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Dual Audio Support Active Voice Amplifier |
| Dolby | Yes - Dolby Atmos and Dolby Digital Plus |
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 40W |
| Speaker type | 2.0.2ch |
Video
| Contrast enhancer | Yes - Real Depth Enhancer |
| Picture engine | Quantum Processor 4K |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Stand | Yes - table top |
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - DVB-T2CS2 |
Built-in Devices
| Freesat | No |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes - CI+ 1.4 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 4x HDMI 2.0 |
| One Connect | Yes |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| RS-232C | Yes |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |