Samsung 2023 QE50Q80C 4K UHD QLED LCD TV (8.0)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1114.2x703.9x237 (WxHxD) Without stand: 1114.2x652.2x47.8 (WxHxD) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Neural Quantum Processor 4K |
Display
| Colour gamut | Quantum Dot |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 50" |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 50Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound+ |
| Ambient mode | Yes - Ambient Mode+ |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Remote control | Yes |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Power
| Energy consumption per 1000h (kWh) |
High: 210kWh Standard: 71kWh |
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 110-120V~ 50/60Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption | Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 71W |
| Surround sound | Yes |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10+ |
| Picture engine | Neural Quantum Processor 4K |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - TVPlus |
| Freesat | No |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | Tizen 4.0 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | QLED |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |