Samsung 2023 QE43QN90C Neo QLED HDR 4K Ultra HD Smart TV (8.0)
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 619.9x960.8x220 (HxWxD) Without stand: 558.9x960.8x26.9 (HxWxD) |
| Stand dimensions (mm) | 519x220 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 13.4 Without stand: 9.4 |
Panel
| Anti glare | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Neural Quantum Processor 4K |
Display
| Dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10+ Neo Quantum HDR |
| Screen size | 43" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Features
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Number of tuners | 2 |
| Sleep timer | Yes - programmable |
| Smart TV apps |
Netflix Disney+ Apple TV NOW TV BT Sport |
| Adaptive picture | Yes - Adaptive HDR10+ |
| Adaptive sound | Yes - Adaptive Sound+ |
| Ambient mode | Yes - Ambient Mode+ |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
Object Tracking Sound Plus Boundless Screen Samsung TVPlus Q-Symphony Multiroom Link Buds Auto Switch OTS Lite Filmmaker Mode (FMM) AI Upscale Motion Xcelerator Turbo Pro |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes - via built-in Alexa and Bixby |
| OSD language | 28 European languages and Russian |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| Compatibility |
Samsung SmartThings Amazon Alexa Bixby Samsung Gaming Hub Samsung Health |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power saving | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Max: 145W Typical: 54W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type | 2.2CH |
| Dolby Atmos | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Surround sound | Yes |
| Woofer | Yes |
Video
| Contrast enhancer | Yes - Real Depth Enhancer |
| HDR (high dynamic range) | HDR10+ |
| Picture engine | Neural Quantum Processor 4K |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes - Solar Cell One Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital broadcasting | DVB-T2CS2 x2 |
| Digital tuner | Yes - TVPlus |
| Freesat | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |
Virtual assistant
| Bixby | Yes - built in |