Samsung 2023 QE32LS03CBUXXU The Frame
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 727.3x451.9x143.3 (WxHxD) Without stand: 727.3x426.8x25.5 (WxHxD) |
| Fitting type | Freestanding/Wall mounted |
| Stand dimensions (mm) | 591.2x143.3 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 5.2 Without stand: 5.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - WiFi5 |
Display
| Dimming technology | Micro Dimming Pro |
| Colour gamut | 100% Colour Volume with Quantum Dot |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 32" |
| Refresh rate | 50Hz |
| Display modes |
Art Mode Film Mode |
Features
| Wall-mountable | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Built-in Smart Assistant |
Alexa Bixby |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes - SolarCell One Remote |
| SmartThings compatible | Yes |
| Special features |
ConnectShare Gaming Hub HGiG Mobile Tap Mirroring Wireless Dex Media Home Universal Browse and Play One Billion Color Mega Contrast Motion Xcelerator Picture Clarity Basic Smart Calibration Matte Display |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | 27 European languages and Russian |
| Web browser | Yes |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| Compatibility |
Samsung SmartThings Amazon Alexa Google Assistant |
Connections
| 3.5mm audio jack | No |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 27.4W Max: 55W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type | 2Ch |
| Audio details |
Q-Symphony Multiroom Link Bluetooth Audio Buds Auto Switch Dual Audio Support OTS Lite |
| Sound output (RMS) | 20W |
Video
| Contrast enhancer | Yes |
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10+ |
| Picture engine | Hyper Real |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Wall mount bracket | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting |
DVB-T2CS2 TVPlus |
Built-in Devices
| Freesat | No |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| PC input | HDMI |
| HDMI port | Yes - 2 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | Tizen |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 1920x1080 |
| Screen type | Flat panel |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |