Samsung 2023 Odyssey G95C
Design
| Stand type | Height Adjustable Stand |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1147.6x568.4x420.5 (WxHxD) Without stand: 1147.6x363.5x293.8 (WxHxD) |
| Swivel range | -15.0°(±3°) ~ 15.0°(±3°) |
| Tilt range | -2.0º(±2°) ~ 11.0º(±2°) |
| Weight (kg) |
With stand: 15.6 Without stand: 10.6 |
Display
| Resolution | 5120x1440 |
| Brightness |
Minimum: 360 nits Typical: 450 nits |
| Colour gamut | 92% DCI |
| Colours | Maximum: 1.07 billion |
| Contrast ratio | Static: 2500:1 |
| Dynamic contrast ratio | Mega DCR |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | DQHD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10+ Gaming VESA DisplayHDR 1000 |
| Response time | 1ms |
| Screen curvature | Yes - 1000R |
| Screen size | 49-inch |
| Viewing angle | 178˚ |
| Aspect ratio | 32:9 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
| Screen type | Curved |
Features
| FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Adaptive picture | Yes |
| Gaming functionality | Super Arena Gaming UX |
| Special features |
Off Timer Plus Virtual AIM Point Core Sync Image Size Black Equaliser Low Input Lag Mode Refresh Rate Optimiser Auto Source Switch+ |
| Multi Tasking |
Picture-In-Picture Picture-By-Picture |
Accessibility
| Accessibility features |
Eye Saver Mode Flicker Free |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power cable | 1.5m |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V |
| Power consumption |
Typical: 45W Maximum: 180W DPMS: 0.5W Off mode: 0.3W Annual: 66kWh |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes |
| HDMI port | 2x HDMI 2.1 |
| USB port | 2x USB 3.0 Type-A |
| Headphone jack | Yes |