Samsung 2023 Odyssey G70A
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 636.9x574.1x247 (WxHxD) Without stand: 636.9x379.9x122.1 (WxHxD) |
| Pivot range | -2.0°(±2.0°) to +92.0°(±2.0°) |
| Swivel range | -15°(±2.0°) to +15°(±2.0°) |
| Tilt range | -9.0°(±2.0°) to +13.0°(±2.0°) |
| Weight (kg) |
With stand: 7.9 Without stand: 6.2 |
Panel
| UHD | Yes - 4K |
Display
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 90% |
| Colours | 16.7 million colours |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR400 |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1ms |
| Screen size | 28-inch |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| Cable length (m) | 1.5 |
| G-Sync | Yes |
| Special features |
Eye Saver Mode Flicker Free FreeSync Premium Pro Off Timer Plus Auto Source Switch+ |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100-240V |
| Power consumption | Max: 78W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Interfaces/Ports
| PC input | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port | 2x Type-A |
| Headphone jack | Yes |