Samsung 2023 Odyssey G55C
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 616.6x477.4x272.6 (WxHxD) Without stand: 614.6x382.8x120 (WxHxD) |
| Tilt range | -2.0°(±2.0°) to +18.0°(±2.0°) |
| Weight (kg) |
With stand: 4.1 Without stand: 3.7 |
Display
| Brightness | Up to 300 nits |
| Colours | 16.7 million colours |
| Contrast ratio |
Static typical: 2500:1 Dynamic: Mega infinity DCR |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Quad HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | VA |
| Response time | 1ms |
| Screen curvature | 1000R |
| Screen size | 27-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 2560x1440 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
| Screen type | Curved LED |
Features
| FreeSync | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Modes |
PC: Entertain Graphic Eco Game Standard RPG RTS FPS Sports Original Custom AV: Dynamic Standard Eco Movie Game Standard RPG RTS FPS Sports Original Custom |
| Special features |
Eye Saver Mode Flicker Free Off Timer Plus Low Input Lag Mode Refresh Rate Optimiser Picture-By-Picture Screen Size Optimiser Super Arena Gaming UX Black Equaliser Auto Source Switch Plus |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100-240V |
| Power consumption |
Off mode: 0.3W Typical: 26W Max: 40W Annual: 38kWh |
Accessory
| VESA mount (mm) | 75x75 |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |
Operation
| Operating humidity | 10%-80% |
| Operating temperature | 10°C-40°C |