Samsung 2023 85" CU8000 Crystal 4K UHD Smart TV (7.0)
Design
| Bezel Type | 3 Bezel-less |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1900.9x1131.5x394.7 (WxHxD) Without stand: 1900.9x1086.1x26.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 43.50 Without stand: 41.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Crystal Processor 4K |
Display
| Dimming technology | UHD Dimming |
| Screen size | 85" |
| Viewing angle | Wide Viewing Angle |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Features |
Hybrid Log Gamma Motion Xcelerator MBR Support ConnectShare |
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium |
| Adaptive sound | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Remote control | Yes - SolarCell Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language |
28 European languages Russian(only when connecting to Network in EE, LV, LT) |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Yes: Auto Game Mode Gaming Hub |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support Learn TV Remote Learn Menu Screen |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy saving mode | Yes - AI Energy saving mode |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Object Tracking sound | Yes - OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes - 3.0 |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2.0ch |
Video
| Contrast enhancer | Yes |
| HDR (high dynamic range) | HDR10+ |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Samsung TV Plus Samsung Health SmartThings |
Accessory
| VESA mount (mm) | 600x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2C |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Additional Information
| Software/Apps included | Samsung Gaming Hub |
Software
| Operating system | Tizen |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | LED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |