Samsung 2023 55-inch Q60C QLED 4K Smart TV (8.0)
Body
| Design | AirSlim |
| Dimensions (mm) |
With stand: 1232.1x745.9x224 (WxHxD) Without stand: 1232.1x708.3x25.7 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 896.2x224 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 14.8 Without stand: 14.7 |
Connectivity
| Zigbee | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Mobile to TV TV initiate mirroring Sound Mirroring Wireless TV On |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | Quantum Processor Lite 4K |
Display
| Dimming technology | Supreme UHD Dimming |
| Screen size | 55-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| Multi view | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Motion Enhancer | Motion Xcelerator |
| Remote control | Yes - SolarCell One |
| SmartThings compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Eco sensor | Yes |
| OSD language | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Auto Game Mode Super Ultra Wide Game View Surround sound Game Motion Plus Mini Map Zoom Gaming Hub HGiG |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Guide Low Vision Support Hearing Impaired Support Motor Impaired Support Learn TV Remote / Learn Menu Screen |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Samsung SmartThings |
Power
| Energy efficiency class | A |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 84W Max: 150W Standby: 0.5W Annually: 123kWh |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Object Tracking sound | OTS Lite |
| Q-Symphony | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker system | 2CH |
Video
| Contrast enhancer | Yes |
| HDR (high dynamic range) |
Quantum HDR HDR10+ |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
NFT Universe SmartThings |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | ISDB-T/DVB-T/ATSC |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB-A |
Software
| Operating system | Tizen Smart TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
Virtual assistant
| Bixby | Yes |