Samsung 2021 Odyssey G3
Body
| Dimensions (mm) |
24-inch: With stand: 544x498.7x234.2 (WxHxD) Without stand: 544x333.3x92 (WxHxD) 27-inch: With stand: 618.2x520.6x234.2 (WxHxD) Without stand: 618.2x376.9x92.4 (WxHxD) 32-inch: With stand: 719.2x597.4x248.8 (WxHxD) Without stand: 719.2x434.8x93.7 (WxHxD) |
| Pivot range | -2.0°(±2.0°) ~ 92.0°(±2.0°) |
| Swivel range | -15.0°(±2.0°) ~ 15.0°(±2.0°) |
| Tilt range | -5.0º(± 2°) ~ 20.0º(± 2°) |
| Weight (kg) |
24-inch: With stand: 4.5 Without stand: 3 27-inch: With stand: 4.8 Without stand: 3.3 32-inch: With stand: 6.2 Without stand: 4.5 |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Built-In WiFi | No |
Display
| Brightness |
Min: 200cd/m² Typical: 250cd/m² |
| Colour gamut | 72% (NTSC) |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Display type | Flat |
| Dynamic contrast ratio | Mega |
| Frame rate | Max: 165Hz |
| High Dynamic Range (HDR) | No |
| Panel type | VA |
| Response time | 1ms (MPRT) |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size |
24-inch 27-inch 32-inch |
| Viewing angle | 178 degrees (HxV) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
Features
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium |
| Cable length | 1.5m |
| Special features |
Ergonomic efficiency Multi-tasking capabilities Eco Saving Plus Eye Saver Mode Flicker Free Black Equaliser Refresh Rate Optimizer |
| Game mode | Yes |
Power
| Power supply | AC 100~240V |
| Power consumption |
24-inch: Max: 25W Typical: 16W DPMS: 0.5W Off Mode: 0.3W 27-inch: Max: 35W Typical: 19W DPMS: 0.5W Off Mode: 0.3W 32-inch: Max: 48W Typical: 24W DPMS: 0.5W Off Mode: 0.3W |
Sound
| Number of speakers | 0 |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Warranty
| Warranty | 24 months |
Power/Ratings
| Energy efficiency class | E |
Built-in Devices
| Built-in speakers | No |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes |
| 3.5mm audio input | Yes |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | No |
| USB port | Yes - service only |
Operation
| Operating humidity | 10~80% (non-condensing) |
| Operating temperature | 10 to 40℃ |