Ring Floodlight Cam Pro
Alarm
| Alarm function | Remote-activated 110dB siren at 10cm distance |
The Bulb
| Lumen output | 2000 |
Body
| Dimensions (mm) | 217x326x202 (HxWxD) |
Connectivity
| Internet Requirements | Minimum upload speed of 2 Mbps per device |
| WiFi |
802.11 b/g/n/ac Wi-Fi connection 2.4GHz & 5.0GHz (channels 100 and above) |
Camera
| Zoom type | Smart zoom with panning |
| Video recording |
2K Video Live View Colour Night Vision Advanced Pre-roll |
Features
| Adjustable angle | Yes |
| Audio | Two-Way Talk with Audio+ |
| Field of View |
140° horizontal 80° vertical |
| Lights | Two LED Floodlights |
| Motion sensitive | 3D Motion Detection with Bird’s Eye View |
| Weather resistant | Yes |
General
| Operating conditions | -20.5°C to 48°C |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Ring - Always Home app Apple iOS 12 or later Android 6.0 or later |
| Smart assistant compatibility | Alexa |
Power
| Power supply | AC 120-230V |