Razer Seiren V3 Chroma
Audio
| Frequency response | 20Hz-20kHz |
| Sampling rate (kHz) | 96 |
Body
| Dimensions (mm) | 213x81.6x90 (HxWxD) |
| Shock resistant | Yes |
| Weight (g) | 407 |
Battery
| Voltage | 5V |
Features
| Cable length (m) | 2 |
| RGB lighting | Yes - Razer Chroma RGB |
| Special features |
16mm condenser capsule Supercardioid polar pattern Digital gain limiter |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | PC |
Sound
| Bitrate | 24 |
| Microphone sensitivity | -34 dB (1V/Pa at 1 kHz) |
| Sound pressure level (SPL) | 110dB |
| Tap control | Yes |
Connection type
| Connection | USB Type-A to USB-C cable |